6 domowych sposobów na ocalenie spalonych garnków

Gotowanie może być prawdziwą przyjemnością, ale jeśli przez przypadek potrawa się przypali, radość pryska. Kawałki przywierające do dna są trudne do usunięcia, a ich czyszczenie stanowi niestety prawdziwy problem. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak możesz skutecznie wyczyścić swoje garnki i patelnie za pomocą domowych sposobów.

Resztki jedzenia najlepiej usuwać z naczyń kuchennych jak najszybciej, aby zapobiec gromadzeniu się przypalonego jedzenia. Jeśli pozostaną zbyt długo, mogą przywierać do powierzchni i być trudne do usunięcia. Aby pozbyć się przywartych kawałków, zalej garnek ciepłą wodą z płynem do naczyń. Im później będziesz czekać, tym trudniej będzie usunąć kawałki pozostałe na dnie. Zostaw garnek z wodą na kilka do kilkunastu minut, a później spróbuj wyczyścić go delikatną bawełnianą ścierką i płynem do naczyń. Gdy ta metoda nie działa, zastosuj jedną z poniższych porad.

Proszek do pieczenia

Gdy Twoje garnki i patelnie wymagają porządnego mycia, sięgnij po proszek do pieczenia. Jest nie tylko silny, ale i delikatny. Wlej wodę do garnka i dodaj paczkę proszku. Pozostaw na noc do namoczenia, a następnie delikatnie wyszoruj miękką gąbką i płynem do naczyń. W sytuacji, gdy przypalenie jest większe niż zazwyczaj, dodaj do wody odpowiednio więcej saszetek.

Soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu to jeden z najlepszych środków czyszczących. Jego niska cena sprawia, że jest chętnie wybierany przez osoby stawiające na ekologiczne rozwiązania. Czyszczenie przypaleń za pomocą sody oczyszczonej jest naprawdę proste: wymieszaj saszetkę sody oczyszczonej z 5-6 litrami wody i tak przygotowaną papkę rozprowadź na dnie garnka. Odstaw na co najmniej kilka godzin, delikatnie zeskrob zabrudzenia i zmyj garnek ciepłą wodą.

Sól

Kiedy chcesz wyczyścić garnki, możesz użyć soli kuchennej. Metoda czyszczenia garnków za pomocą soli jest dokładnie taka sama jak za pomocą sody. Dodatkowo, ze względu na jej właściwości dezynfekujące, możesz ją wykorzystać również do okresowej dezynfekcji naczyń.

Cola

Niektórzy nie wiedzą, że cola to wiele więcej niż napój z bąbelkami. W przypadku przypaleń, wystarczy zalać nią dno garnka i zagotować. Wykorzystując tę metodę, upewnij się, że wysokość wlewanego płynu jest większa niż 2-3 cm – w przeciwnym razie może wyparować.

smiling young female cleaner wearing uniform and bandana stretching tray out cleaning it with sponge looking at tray isolated on orange background

Kawałki cytryny

Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą cytryny? Pokrój cytrynę na ćwiartki i każdą z nich przetrzyj garnek. Zalej je ciepłą wodą i pozostaw na kilka godzin. Cytryna jest zasadowa, co czyni ją dobrym wyborem. Ta metoda nie sprawdzi się, jeśli zależy nam na odświeżeniu aluminiowych garnków, które pod wpływem kwasów mogą zacząć wydzielać szkodliwe związki.

Tabletki do zmywarki

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie przypalenia z garnka jest użycie tabletek do zmywarki. Nie namawiamy Cię do wrzucenia ich do zmywarki – większość garnków nie jest do tego przystosowana. Zamiast tego zalej cały garnek wodą do co najmniej ¼ jego objętości, doprowadź do wrzenia, a następnie dodaj do niego kostkę do zmywarki. Odczekaj godzinę i dokładnie wypłucz. Powinniśmy od razu zauważyć poprawę!

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: stockking, Freepik

Materiały źródłowe: Gerlach.pl, Neonet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.