Jak zabezpieczyć iglaki przed zimą?

Iglaki to jeden z najpopularniejszych rodzajów drzew i krzewów, które sadzi się w ogrodach i na balkonach naszych domów. Często uprawia się je również na tarasach, ponieważ nie wymagają one zbytniej pielęgnacji i nie potrzebują światła słonecznego. Tak naprawdę iglaki można uprawiać nawet tam, gdzie jest niewielka ilość miejsca.

Wraz z nadchodzącą zimą, warto wiedzieć, jak chronić iglaki przed mrozem i śniegiem. Jeśli posadziłeś już iglaki w tym roku i chcesz wiedzieć, jak uchronić je przed zimnem, to czytaj dalej!

Iglaki – jak zabezpieczyć je przed śniegiem?

Jednym z najczęściej obserwowanych problemów podczas zimy jest gruba warstwa śniegu, zalegająca na pędach iglaków. Powoduje ona deformację gałązek, a w skrajnych przypadkach nawet ich łamanie się. Problem ten dotyczy głównie odmian o pokroju kolumnowym, ale także coraz częściej sadzonych tui (awikanów) o pokroju kulistym. Mają one dość wiotkie gałązki i ciężki śnieg może łatwo podgiąć tego typu pędy na boki, tworząc wyrwę wewnątrz rośliny. W takiej sytuacji należy do czasu osiągnięcia pełnego wzrostu pędy przykrywać cienką siatką lub materiałem piankowym.

Aby uniknąć takiej sytuacji, trzeba dbać o iglaki przez cały sezon zimowy: przynajmniej raz w tygodniu usuwać śnieg z ich koron. Jeśli są posadzone na tarasie lub balkonie, wystarczy dwa razy dziennie zmyć nadmiar śniegu szczotką lub miotłą; jeśli są posadzone w ogrodzie lub na podwórku, to po każdym opadzie śniegu należy użyć łopat lub grabi. Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu w okresie zimowym.

Kolumnowe i stożkowe formy iglaków warto związać. Trzeba jednak pamiętać aby przede wszystkim nie robić tego zbyt mocno. Może to spowodować odmrożenie rośliny, co jest poważnym problemem. Nie należy również wiązać ich zbyt luźno – może to doprowadzić do złamania gałęzi, gdy zostaną one obciążone przez śnieg.

Najlepszą metodą jest prawdopodobnie użycie sznurka lub liny, która została namoczona w wodzie przed związaniem jej wokół gałęzi. Pozwoli to uniknąć wcinania się w korę i powodowania uszkodzeń, a jednocześnie zapewni elastyczność na wypadek, gdyby drzewo musiało się rozszerzyć lub skurczyć z powodu wahań temperatury w sezonie zimowym (co może się zdarzyć).

Jak uchronić iglaki przed mrozem?

Kiedy pogoda staje się zimna i sucha, to jasne, że Twoje iglaki cierpią z powodu uszkodzeń spowodowanych mrozem. Ale co, jeśli to coś innego? Iglaki mają wyjątkową zdolność do transpiracji (odparowywania wody przez liście) przez cały rok, nawet zimą. Dodatkowo narażone są na wysuszające działanie mroźnych wiatrów, a jednocześnie nie są w stanie uzupełnić niedoborów wody z zamarzniętej gleby. W efekcie iglaki zimą najczęściej po prostu więdną.

Aby temu zapobiec, należy obficie podlewać iglaki jesienią, zanim gleba zamarznie. Następnie podlewać je także w okresach odwilży – jeśli rośliny wydają się suche.

Jednakże uszkodzenia z mrozu mogą się pojawiać u najmniej mrozoodpornych gatunków. W takim wypadku, możesz zrobić kilka rzeczy, aby je zabezpieczyć. Przede wszystkim upewnij się, że rosną w miejscu osłoniętym, z dobrym przepływem powietrza. Możesz też obłożyć rośliny jutą, trzciną lub płachtą z agrowłókna, aby ochronić je przed wiatrem i mrozem. Jeśli nie masz dostępu do żadnego z tych materiałów, możesz też założyć osłony zimowe na małe krzewy.

Jednak przed założeniem osłon na rośliny należy poczekać do pierwszych przymrozków! Dzieje się tak dlatego, że gdy pogoda jest ciepła i słoneczna, rośliny mogą zacząć ponownie rosnąć i wypuszczać pędy tuż przed samą zimą – co byłoby bardzo szkodliwe dla roślin.

Co z roślinami na balkonie?

Jeśli uprawiasz iglaki na swoim balkonie, prawdopodobnie chcesz, aby wyglądały jak najlepiej przez cały rok. Mamy więc kilka wskazówek na to, jak zachować ich świeży wygląd, nawet gdy spadną temperatury.

Koniecznie zabezpiecz bryłę korzeniową przed przemarznięciem, wyścielając prostokątną donicę około 3 cm warstwą styropianu i związując ją sznurkiem – okrągłe donice można umieścić w większym kartonie, a wolne przestrzenie między donicą a kartonem wypełnić zmiętymi gazetami lub pokruszonym styropianem. Na wierzchu należy przykryć ziemię pod rośliną korą sosnową lub gałązkami świerkowymi. Donice można też obłożyć słomą lub mocno związać agrowłókniną.

____________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Alicja z Pixabay

Materiały źródłowe: poradnikogrodniczy.pl, muratordom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.