Czy instalacja pompy ciepła to dobry pomysł? Dlaczego warto rozważyć ten typ instalacji grzewczej?

Pompy ciepła to doskonały sposób na ogrzewanie domu i uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Mogą być również wykorzystywane do chłodzenia domu w lecie. Pompy ciepła są znane już od dłuższego czasu i stały się bardzo popularne w ostatnich latach.

Pompy ciepła wymagają energii elektrycznej do działania, ale mogą zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania i chłodzenia. A po zainstalowaniu nie trzeba będzie się martwić o konserwację lub naprawy. Niektóre pompy ciepła są nawet objęte gwarancją na okres do dziesięciu lat! Dlaczego jeszcze warto zainteresować się pompą ciepła?

Pompa ciepła – co to w ogóle jest? Pompa ciepła skuteczną metodą ogrzewania, ale i chłodzenia budynków

Pompa ciepła jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska. Jej działanie polega na przekazywaniu ciepła z jednego miejsca (powietrze zewnętrzne) a do drugiego (wnętrze domu). To ciepło może być wykorzystane do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzania powietrza. Oczywiście, jak wspomniano wyżej, pompę ciepła można wykorzystać również do chłodzenia, poprzez odwrócenie biegu.

Pompy ciepła są bardziej wydajne niż konwencjonalne piece i kotły na paliwo stałe, ponieważ przekazują tę samą ilość ciepła przy użyciu mniejszej ilości energii elektrycznej. Są one również bardziej wydajne niż elektryczne ogrzewanie oporowe, które wykorzystuje energię elektryczną do wytwarzania ciepła bezpośrednio w miejscu, gdzie jest ono potrzebne.

Instalacja pompy ciepła może pomóc zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Szczególnie pomocne są w tym nowoczesne bezgrzałkowe pompy ciepła z systemem EVI. Pompę ciepła tego typu cechuje wysoka efektywność pracy nawet przy -30 stopniach Celsjusza, a brak energochłonnej grzałki, każdorazowo pobierającej prąd przy uruchomieniu, w bezpośredni sposób przekłada się na zużycie energii elektrycznej, znacząco je obniżając.

Korzyści z instalacji pompy ciepła. Dlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła powietrze-woda to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów urządzeń grzewczych. Pompy ciepła powietrze-woda są – w przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła – łatwe w montażu. Są też bardziej wydajne i efektywne niż pompy ciepła powietrze-powietrze. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się pompą ciepła powietrze-woda? Oto kilka korzyści z instalacji tego rodzaju urządzenia:

  • łatwość montażu – pompy ciepła powietrze-woda są łatwe w instalacji, ponieważ nie wymagają przeprowadzania szeroko zakrojonych prac na posesji. Nie trzeba wykonywać żadnych prac ziemnych czy odwiertów. Sprawna ekipa poradzi sobie z tym zadaniem szybko i bezproblemowo;
  • energooszczędność – pompa ciepła zużywa mniej energii niż inne rodzaje systemów grzewczych, takich jak piece gazowe lub olejowe, ponieważ używają mniej części, które wytwarzają ciepło, takie jak wentylatory lub sprężarki. Ponadto, nie marnują one nadmiaru energii, jak tradycyjne piece robią to poza sezonem, kiedy nie są w ogóle potrzebne;
  • można zastosować pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi pozwoli jeszcze bardziej zaoszczędzić na kosztach prądu, ponieważ ograniczy zużycie energii elektrycznej (wykorzystane zostaną tutaj odnawialne źródła energii w postaci promieniowania słonecznego);
  • pompy ciepła są bezpieczne – nie stwarzają zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych, ponieważ nie ma występuje tu spalanie ani żadne inne niebezpieczne procesy. Nie ma więc obaw, że dziecko bawiąc się w pobliżu pompy ciepła odniesie jakieś obrażenia;
  • brak hałasu – pompa ciepła to urządzenie cichsze niż inne rodzaje systemów grzewczych, co czyni je idealnymi dla domów rodzinnych;
  • pompy ciepła nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery tak jak np. kotły na paliwo stałe. Są to ekologiczne urządzenia, dlatego przy instalacji pompy ciepła można liczyć na dofinansowania z programów wspierających ekologiczne rozwiązania grzewcze.

Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-woda. Jak działają pompy ciepła?

Mówiąc o pompach ciepła powietrze-woda, warto jeszcze wspomnieć o tym, jak działają. Pompy ciepła typu powietrze-woda zazwyczaj posiadają jednostkę skraplacza na zewnątrz domu, jak również jednostkę parownika wewnątrz domu. Jednostka zewnętrzna skraplacza pobiera powietrze atmosferyczne z zewnątrz i przepuszcza je przez sprężarkę, która spręża gaz do gorącej cieczy. Ciecz ta jest następnie przepuszczana przez serię rur, które przenoszą ją do wnętrza systemu kanałów wentylacyjnych domu. Po wejściu do środka, ta ciepła ciecz jest rozprowadzana po całym domu przez wewnętrzną jednostkę parownika, która działa jak grzejnik: ogrzewa się, gdy przechodzi przez nią ciepła ciecz i chłodzi, gdy przechodzi przez nią zimna ciecz (dlatego jednostki te są często nazywane wymiennikami ciepła).

Z pompą ciepła powietrze-woda świetnie współgra ogrzewanie płaszczyznowe, które można stosować zamiast tradycyjnych grzejników ściennych. Pompa ciepła tego typu świetnie nadaje się też do podgrzewania wody użytkowej, więc jest to urządzenie uniwersalne.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.