Czy kawa i jelita tworzą dobry związek?

Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś, że kawa może być prawdziwym obciążeniem dla żołądka, jelita czy wątroby. Kawę oskarżono również o powodowanie biegunki. Okazuje się jednak, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że kawa ma negatywny wpływ na układ pokarmowy. Wręcz przeciwnie, kawa może nawet wspierać układ pokarmowy i pozytywnie wpływać na różnorodność naszej mikroflory jelitowej.

Jak kawa wpływa na układ pokarmowy?

Nasz układ pokarmowy jest jedną z najważniejszych części naszego ciała i odgrywa dużą rolę w określaniu naszego ogólnego stanu zdrowia. Choroby układu trawiennego mogą wpływać na wiele innych układów w naszym ciele, w tym na nasze serce i mózg. Naukowcy badający wpływ kawy na organizm wykazali, że jest ona bezpieczna dla naszego układu pokarmowego – nie powoduje chorób, nie zwiększa ich ryzyka, a w niektórych przypadkach może mieć działanie zapobiegawcze i ochronne.

Okazuje się, że walory zdrowotne kawy są daleko idące. Kawa może być dobrym lekarstwem na wiele chorób, ale również źródłem przyjemności. Liczne badania i metaanalizy pokazują, że napar z kawy – choć raczej bez mleka – ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie.

/Obraz autorstwa cookie_studio, Freepik

Według danych zebranych w ramach programu edukacyjno-informacyjnego Kawa a Zdrowie, korzyścią ze spożywania kawy jest nie tylko pobudzenie i lepsza koncentracja, ale także zapobieganie wielu chorobom, w tym neurodegradacjnym. Zawarta w kawie kofeina, trigonelina i polifenole mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera o 65 procent. U osób pijących kawę rzadziej diagnozuje się również zaburzenia poznawcze, a u kobiet chorobę Parkinsona. Badania wykazały, że dwie do pięciu filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu o 22-25 procent. Kawa jest również związana z niższym ryzykiem cukrzycy i ma działanie przeciwzapalne.

„Trzy-cztery filiżanki dobrze zaparzonej kawy z pewnością nam nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie. To jest bardzo zdrowy napój” – mówi agencji Newseria Biznes prof. Ewa Stachowska, kierownik Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Kawa a jelita

Z chorobą wrzodową dwunastnicy związane są również inne czynniki ryzyka, które nie odgrywają roli w rozwoju choroby – tutaj, podobnie jak w przypadku wrzodów żołądka, kawa nie ma udowodnionego wpływu na rozwój choroby. Czy kawa szkodzi jelitom? Badania potwierdzają, że picie kawy nie powoduje chorób jelit (takich jak zespół jelita drażliwego), ani nie zaburza równowagi wodno-elektrolitowej w jelicie cienkim. Choć wielu fanów kawy sięga po nią w celu uzyskania szybszych wypróżnień, udowodniono, że perystaltyka jelit jest stymulowana przez kawę tylko u 1 na 5 osób. U pozostałych 4 nie ma ona żadnego wpływu na wypróżnienia i na ogół nie powoduje biegunki u zdrowych osób.

Błędne przekonanie o negatywnym wpływie kawy na zdrowie

Zdecydowana większość Polaków pije kawę codziennie, zazwyczaj są to dwie do trzech filiżanek. Są jednak i tacy, którzy sięgają po kawę tylko dwa-trzy razy w tygodniu, ograniczając się do zaledwie jednej filiżanki dziennie. W odpowiedzi na pytanie, co jest barierą w spożywaniu większej ilości kawy, prawie połowa respondentów (44,7 proc.) wyraża obawę, że może to mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Rzeczywiście, wokół kawy przez lata narosło wiele mitów, m.in. że powoduje ona odwodnienie organizmu, przyczynia się do nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca. Są to dość popularne, ale jednak tylko mity.

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) bezpieczne dla zdrowia dzienne spożycie kofeiny to ok. 400 mg./Obraz Karolina Grabowska, Pixabay

Czy kawa wypłukuje magnez?

Nie! „Kawa może być źródłem magnezu i jest korzystna nawet dla osób z nadciśnieniem tętniczym – mówi ekspertka. – Oczywiście są też przeciwwskazania. Niektórzy mają dysfunkcje żołądka, np. problemy z nadkwaśnością, i wtedy wyraźnie czują, że wypicie kawy im szkodzi. Dlatego oczywiście powinni z niej zrezygnować. Natomiast jeśli czujemy, że kawa jest dla nas korzystna, to nie ma przeciwwskazań.”

Kawa może nawet w mały stopniu uzupełniać magnez, gdyż zawiera go 8 mg na każde 100 mg. Nie wykazano również, aby jej napar przyczyniał się do dolegliwości trawiennych czy nadciśnienia lub odwodnienia. Wręcz przeciwnie, picie kawy jest jednym ze sposobów na dostarczenie organizmowi płynów i nie wpływa na ogólną równowagę wodno-elektrolitową.

Kawa to nie tylko mikrobiom

Okazuje się, że w kontekście zdrowia układu pokarmowego kawa może służyć nie tylko bakteriom jelitowym. Prof. Stachowska podaje przykład stosowania napoju po operacjach brzusznych (nawet po cesarskim cięciu) w celu przywrócenia funkcji jelit, sparaliżowanych przez leki stosowane podczas zabiegu. Badania dowiodły, że kawa nie powoduje chorób przewodu pokarmowego (błędnie łączy się ją z refluksem czy wrzodami żołądka), nie zwiększa ryzyka ich wystąpienia, a w niektórych przypadkach może mieć działanie profilaktyczne i ochronne. Wykazano, że picie kawy w umiarkowanych ilościach może przyczynić się do obniżenia ryzyka zachorowania na raka, zwłóknienie i marskość wątroby.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: wayhomestudio, Freepik

Materiały źródłowe: kawaizdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.