Każdego roku w Polsce diagnozuje się blisko 1200 nowotworów wieku dziecięcego

Rak to straszne słowo, ale takie, które często kojarzy się z dorosłymi. Niestety może przytrafić się także najmłodszym.

W samej Polsce z nowotworem mierzy się jedno na 600 dzieci – od urodzenia do 18 roku życia. Łącznie, każdego roku u najmłodszych w Polsce diagnozuje się około 1100 do 1200 nowych przypadków nowotworów. Około 40 procent z nich to nowotwory złośliwe układu krwiotwórczego – głównie białaczki i chłoniaki.

W wielu przypadkach młodzi pacjenci hematoonkologiczni, aby wyzdrowieć, potrzebują przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy. W 2021 roku wykonano 179 przeszczepów u dzieci.

Najczęściej występujące nowotwory u dzieci

Jak wszyscy wiemy, rak jest straszną chorobą. Ale to, czego większość z nas nie wie, to fakt, że jest on również bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości, według profesora Jana Styczyńskiego, MD, konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, około 1 na 600 dzieci od urodzenia do 18 roku życia zachoruje na raka.

„Najczęstszymi nowotworami występującymi u dzieci są białaczki, guzy mózgu i chłoniaki – stanowią one około 40% nowotworów dziecięcych. U dorosłych sytuacja jest zupełnie inna: epidemiologia nowotworów u dorosłych jest bardzo stabilna i nie zmienia się w czasie; liczba nowych stwierdzeń nie wzrasta. Jednak nowoczesna diagnostyka nowotworów u dzieci przyczynia się do dokładniejszego i szybszego rozpoznania, a także do lepszego zdiagnozowania nowotworów nietypowych i rzadkich”- dodaje prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński.

/Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik

Co powinno nas zaniepokoić? Na co zwrócić uwagę?

Dzięki wczesnemu wykryciu nowotworów krwi u dziecka, można pomóc Tobie i Twojemu maluchowi uzyskać opiekę, której potrzebujecie.

Początkowe objawy nowotworów krwi u dzieci są zróżnicowane i mogą przypominać zwykłą infekcję. Najczęstsze choroby krwi, białaczka i chłoniak, mają różne objawy w zależności od miejsca ich powstania. Białaczka wpływa na szpik kostny i charakteryzuje się bladością, osłabieniem, zmęczeniem, gorączką, wybroczynami (drobne czerwone plamki) i innymi objawami związanymi z krwotokiem. Chłoniaki wpływają na węzły chłonne i mogą być zdiagnozowane za pomocą bólu brzucha lub powiększonych węzłów chłonnych w klatce piersiowej.

Ważne jest, aby pamiętać, że białaczka rozwija się stosunkowo szybko u młodych pacjentów. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia lub zachowania Twojego dziecka, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się do lekarza. Pomoże to zdiagnozować nowotwór we wczesnym stadium, zanim rozprzestrzeni się on w całym organizmie.

„Kampania Złotej Wstążki”

Złota wstążka to uniwersalny symbol oznaczający potrzebę podnoszenia świadomości w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży z doświadczeniem choroby nowotworowej. Idea narodziła się w USA w 1997 roku, kiedy to grupa rodziców rozpoczęła dyskusję nad stworzeniem uniwersalnego symbolu, który miałby promować potrzebę podnoszenia świadomości w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży z doświadczeniem choroby nowotworowej.

/Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik

Doświadczenie choroby nowotworowej wymaga od nich sprostania wielu wyzwaniom, muszą pokonać szereg trudności, znieść ból. Fundacja DKMS zaangażowała się również w Kampanię Złotej Wstążki w ramach rozpoczętego w 2018 roku Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wspierania Pacjentów Walczących z Nowotworami Krwi, który wspiera rozwój polskiej hematologii w czterech obszarach: wspierania pacjentów, zakupu nowoczesnego sprzętu dla klinik, współpracy z organizacjami pacjentów oraz propagowania wiedzy o nowotworach krwi i dawstwie szpiku kostnego. Choroby hematologiczne, takie jak białaczki i chłoniaki, stanowią znaczny odsetek wszystkich zachorowań na nowotwory wśród dzieci w Polsce. Jedną z metod leczenia chorób hematoonkologicznych jest przeszczepienie szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: lifeforstock

Materiał źródłowy: onkologia-dziecieca.pl, publicystyka.ngo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.