Nowy trend  – projektory multimedialne. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W ostatnich latach projektory domowe zyskały na popularności. Każdy miłośnik sportu, filmów i seriali marzy o posiadaniu własnego kina w domu. Nowoczesne projektory multimedialne dają taką możliwość, zaskakując widzów doskonałą jakością obrazu i dźwiękiem przestrzennym.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem projektora multimedialnego, który jest nowoczesny i spełnia aktualne wymagania technologiczne, a jednocześnie nie kosztuje fortuny, to ten artykuł jest specjalnie dla Ciebie.

Projektory multimedialne idealnie nadają się do oglądania wydarzeń sportowych w domu lub oglądania ulubionych seriali na dużym ekranie. Dzięki nim każdy może teraz cieszyć się takimi samymi wrażeniami jak w kinie czy na stadionie!

Projektory multimedialne – rodzaje

Na rynku istnieje wiele różnych typów projektorów, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: wyświetlają obraz na ekranie. Główna różnica między nimi polega na tym, jak to robią.

Projektory LCD wykorzystują matryce ciekłokrystaliczne do tworzenia obrazów, które następnie są wyświetlane na ekranie dzięki przechodzącemu przez nie silnemu strumieniowi światła. Obraz generowany jest przez lampę o dużej mocy. Standardowe projektory LCD wyposażone są w pojedyncze matryce TFT.

/Obraz Rain7kid z Pixabay

Projektory DLP wykorzystują układ mikroluster zwany DMD. Odbija on światło z lampy przechodząc przez wirujące koło kolorów, które nadaje mu odpowiedni kolor.

Z zewnątrz projektory LCD i DLP praktycznie niczym się nie różnią. Jednak od wybranego rozwiązania zależy specyfika i jakość generowanego obrazu. Każda z technologii ma swoich zwolenników. Wybór w tym przypadku pozostaje kwestią osobistych preferencji – miłośników łagodniejszego i bardziej stonowanego obrazu zainteresują urządzenia DLP, które są lżejsze wagowo i gabarytowo w porównaniu z urządzeniami LCD o podobnych parametrach; zaletą tej technologii jest również mniejsza widoczność pojedynczych pikseli oraz bardzo dobre odwzorowanie bieli i czerni.

Projektory laserowe, w których źródłem światła jest wiązka laserowa to już bardzo zaawansowane urządzenia. Świetna jakość obrazu, wysoki kontrast i długa żywotność przekładają się także na wyższą cenę. Dlatego są to rozwiązania najczęściej spotykane w biurach i instytucjach edukacyjnych. Ostatni rodzaj łączy technologię diod LED i lasera. Diody wytwarzają światło czerwone, a laser zielone i niebieskie. Projektory Laser&LED także mają więc wysoką żywotność i wyświetlają żywe barwy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejszą rzeczą przy wyborze projektora multimedialnego jest jego rozdzielczość i jasność. Im są one wyższe, tym lepszą jakość obrazu uzyskamy podczas oglądania filmów czy grania w gry na ekranach naszych telewizorów.

/Obraz succo z Pixabay
  • Projektory multimedialne występują w różnych kształtach: od małych, które można postawić na półkach i biurkach, po duże, potrafiące pokryć obrazem całe ściany.
  • Różnią się także funkcjonalnością: niektóre modele obsługują odtwarzanie filmów w rozdzielczości 4K (Ultra HD), inne mogą łączyć się z konsolami do gier wideo, takimi jak PlayStation 4 Pro czy Nintendo Switch Pro
  • W ostatnich latach projektory domowe zyskały na popularności. Każdy miłośnik sportu, filmów i seriali marzy o posiadaniu własnego kina w domu. Nowoczesne projektory multimedialne dają taką możliwość, zaskakując widzów doskonałą jakością obrazu i dźwiękiem przestrzennym.
  • Istotną rolę gra format obrazu – Proporcje wyświetlania określają wymiary obrazu, wyrażone stosunkiem jego szerokości do wysokości. Obowiązujące standardy to 4:3 i panoramiczne 16:9 oraz 16:10. Pierwszy idealnie współpracuje z komputerami i w zupełności wystarczy do zastosowań biznesowych np. konferencji. Jeśli obok prezentacji chcesz wyświetlać filmy i omawiać tabele z Excela, dobrze wybrać proporcje 16:10. Dzięki temu na ekranie zmieścisz więcej treści. W kinie domowym najpopularniejszym rozwiązaniem jest format panoramiczny 16:9. W pełni wykorzystuje powierzchnię projekcyjną, dając wysoki komfort oglądania. Na szerokim ekranie zobaczysz znacznie więcej szczegółów w swoich ulubionych filmach i grach.
  • Rozdzielczości Full HD oraz WUXGA gwarantują bardzo wysokiej jakości obraz, idealny do oglądania filmów z odtwarzaczy Blu-Ray i grania w gry na konsolach nowej generacji. Projektory o takiej rozdzielczości są więc optymalnym i polecanym rozwiązaniem do domowego kina.

___________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Nitish Lakra

Materiał źródłowy: buisnessinsider.com.pl, multimediawszkole.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.