Referencyjne Wartości Spożycia (RWS). Dlaczego warto zwracać na nie uwagę?

Etykiety żywności są obecnie zalane dziwnymi skrótami i liczbami. RWS to skrót od „Reference Value” i możesz go znaleźć na opakowaniu większości produktów spożywczych i suplementów diety. W tym artykule wyjaśnimy, co oznacza RWS i jak można go odczytać na opakowaniu produktu.

Czym są Referencyjne Wartości Spożycia (RSW)?

Dietetyczne Referencyjne Wartości Spożycia (RWS) to typowe ilości składników odżywczych, które powinny być spożywane przez większość ludzi w ciągu dnia. Wartości te uwzględniają wielkość ciała, jego skład i poziom aktywności fizycznej. Ponieważ istnieje wiele różnic między ludźmi, takich jak wzrost, waga i poziom aktywności, RWS nie są celami dla poszczególnych osób, ale poziomami orientacyjnymi. To według nich można ocenić udział poszczególnych składników odżywczych w porcji danego produktu.

Przyjęte jest, że Referencyjne Wartości Spożycia dotyczą przeciętnej osoby dorosłej, która powinna dziennie dostarczyć swojemu organizmowi 8400 kJ – co jest równej 2000 kcal.

Co to jest % RSW?

Ta część dostarcza konsumentom informacji o zawartości energii, tłuszczów, cukrów lub soli w danym produkcie. % RWS jak i inne informacje żywieniowe są obliczane dla jednej wielkości porcji przeciętnej osoby dorosłej. Mogą więc być wprowadzone do każdego produktu, a użytkownicy będą wiedzieli ile pod względem energii, tłuszczów i cukru ich organizm może wchłonąć z suplementu diety.

Przykładowo, Dzienna Referencyjna Wartość Spożycia witaminy D dla przeciętnej osoby dorosłej wynosi 5 µg, a jeśli skład tabletki z witaminą D zawiera te 5 µg witaminy D, to oznacza, że realizuje 100% wartości RDI.

Dlaczego RSW są ważne?

Referencyjne Wartości Spożycia w sposób przejrzysty wskazują konsumentowi wartości kaloryczne produktu oraz informują o rozkładzie składników odżywczych. Osoby przywiązujące wagę do racjonalnego żywienia mogą wykorzystać te informacje do kontroli i włączenia do swojej diety konkretnych produktów.

Jest to szczególnie ważne dla osób, które muszą przestrzegać zaleceń dietetycznych. Zaletą znajomości wartości RWS witamin, minerałów i innych składników odżywczych jest również to, że dzięki tej informacji możemy uniknąć ich przedawkowania lub sprawdzić, czy może nam jeszcze brakować jakiegoś mikroelementu lub witaminy, aby osiągnąć zalecane 100% RWS.

Etykieta źródło informacji o produkcie/ gov.pl

RSW – jakie muszą znaleźć się obowiązkowo na etykiecie artykułu spożywczego?

  • wartość energetyczna, 
  • zawartość tłuszczu, 
  • zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, 
  • zawartość węglowodanów,  
  • zawartość cukrów,  
  • zawartość białka, 
  • zawartość soli (w określonych sytuacjach producent może umieścić bezpośrednio w pobliżu informacji o wartości odżywczej wybranego produktu żywnościowego komunikat informujący o tym, że zawartość soli wynika wyłącznie z obecności naturalnie występującego sodu). 

Producenci żywności specjalnego przeznaczenia, takiej jak mleko modyfikowane dla dzieci, chętnie przekazują cenne informacje dla rodziców maluchów, mimo że nie mają obowiązku umieszczania informacji o RWS.

Stojąc przed decyzją zakupu określonego suplementu diety, zawsze warto przeczytać informacje o produkcie na opakowaniu. Dzięki temu można łatwo porównać ze sobą dwa produkty i na tej podstawie podjąć najlepszą decyzję.

______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: gpointstudio na Freepik

Materiał źródłowy: gemini.pl, zdrowenawyki.medonet.pl, idunna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.