Surowe kary za lenistwo. Kierowco, zadbaj o odśnieżenie samochodu przed jazdą!

Zimowa aura nie rozpieszcza kierowców, zwłaszcza tych, którzy nie mają możliwości garażowania swoich aut. Nie znosisz porannego odśnieżania samochodu i „skrobania szyb”? Musisz wiedzieć, że po nowelizacji kodeksu drogowego i taryfikacji mandatów surowo karane są nie tylko źle przygotowane szyby, ale także tablice rejestracyjne czy reflektory. Eksperci Autobaza.pl ostrzegają, ile pieniędzy i punktów można stracić za nie przestrzeganie zasad w okresie zimowym.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu musi być utrzymany w takim stanie, aby zapewnić dostateczne pole widzenia kierowcy.

Jakie mandaty grożą za jazdę na „bałwana” ?

Bałwan drogowy to „ekstremalnie nieodśnieżony samochód”.

Zimą na samochodzie gromadzi się śnieg i lód. Nagromadzony na szybach, zwłaszcza przedniej, ogranicza widoczność i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Za zignorowanie odśnieżania samochodu policja może ukarać kierowców mandatem  w wysokości do 3 tys. zł. W rzeczywistości, taryfikator mandatów nie przewiduje takiej kary, choć… to najwyższa możliwa grzywna za „inne” wykroczenia przeciwko Kodeksowi drogowemu, jaką może zaproponować policjant i teoretycznie podtrzymać sąd. Dopóki nic się nie wydarzy, potencjalny mandat dla „bałwana” to jednak setki, ale nie tysiące złotych.

/Obraz autorstwa wirestock na Freepik

Za jazdę z zasłoniętymi światłami można otrzymać 300 zł mandatu. Bardzo surowy jest taryfikator mandatów za jazdę z nieczytelnymi tablicami – znacznie surowszy niż za zasłonięte światła. Za zasłanianie tablic rejestracyjnych można dostać 500 zł mandatu i 8 punktów karnych.

„Kara jest więc naprawdę dotkliwa. Szczególnie że wcześniej za takie niedopatrzenie groził mandat w wysokości 100 złotych. Zaboleć może też dopisanie aż 8 punktów karnych. Zwłaszcza że od 17 września 2022 roku, od kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, kasują się one dopiero po 2 latach od opłacenia mandat” – komentuje Przemysław Gąsiorowski ekspert autobaza.pl.

Dlaczego warto dobrze odśnieżyć samochód przed jazdą?

  • Odśnieżając samochód przed jazdą, redukujemy ryzyko ukarania mandatem.
  • Kilkucentymetrowa warstwa śniegu na masce skutecznie ogranicza widoczność i obniża komfort jazdy.
  • Lód oraz śnieg na szybach (oraz na lusterkach) także ogranicza widoczność i zwiększa ryzyko wypadku.
  • Śnieg na przedniej szybie (i lecący na szybę z nieodśnieżonej maski) przyspiesza zużycie wycieraczek.
  • Lód na szybach zwiększa zaparowanie szyb od wewnątrz, co dodatkowo ogranicza widoczność.
  • Jazda z czapą śniegu na samochodzie to wstyd – z daleka widać, że kierowca to „niechluj”.

Jak łatwo odśnieżyć samochód?

Oprócz skrobaczki warto mieć szczotkę do eliminowania śniegu z samochodu. Z pomocą dobrej szczotki szybko i „bezboleśnie” odśnieżysz samochód . Dopiero po całkowitym odśnieżeniu samochodu warto wziąć skrobaczkę do ręki.

Zastosowanie odmrażaczy ma na celu roztopienie śniegu, a nie tworzenie lodu. Nigdy nie spryskuj szyby płynem, gdy na zewnątrz jest mróz – zamarznie on w kontakcie z zimną powierzchnią szyby. Stosuj go na przednią lub tylną szybę, gdy właśnie spadł śnieg lub gdy na szybie są smugi.

Uwaga: grzanie silnika na postoju w czasie odśnieżania karoserii to też wykroczenie.

Pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym, z wyjątkiem pojazdu wykonującego czynności na drodze – 100 zł

__________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: onet.pl, money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.