Transkrypcja nagrań, filmów i podcastów – dlaczego warto ją wybrać

Transkrypcja nagrań, podcastów, filmów lub innych form przekazu mówionego, stanowi dokładne odwzorowanie wypowiedzi zawartej na nagraniu w formie pisemnej. Jest ona rozwiązaniem, na które decyduje się wiele osób, ponieważ umożliwia ona przekazywanie wiedzy w przystępny sposób. Dotyczy to przede wszystkim nagrań w obcym języku, które wymagają tłumaczenia, tekstów skierowanych do studentów lub uczestników szkolenia o zróżnicowanym poziomie wiedzy.

Zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z transkrypcji nagrania? Niezależnie od tego, czy prowadzisz podcast, jesteś dziennikarzem, prowadzisz zajęcia w formie on-line, przed sobą masz ważną konferencję lub na co dzień nagrywasz filmy na YouTube – transkrypcja nagrań jest dla Ciebie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to rozwiązanie pozwoli na dotarcie Twoich treści do szerokiego grona odbiorców. Pozwoli również ukazać Twoją markę jako coś wartego uwagi. Dzięki wartościowym treściom przekonasz odbiorców, że warto korzystać z przygotowanych przez Ciebie materiałów.

Co istotne, transkrypcja nagrań może przydać się również podczas prowadzenia profilu firmowego w mediach społecznościowych, gdzie nagrane wcześniej video lub audio zostaną przekształcone w baner reklamowy lub dobre teksty reklamowe zachęcające do skorzystania z Twojej oferty. 

Na czym polega transkrypcja? Czym dokładnie zajmuje się transkrybent?

Według najprostszego tłumaczenia, transkrypcja nagrania polega na przekształceniu słowa mówionego w słowo pisane. Z usług transkrypcji możesz skorzystać dzięki profesjonalnemu transkrybentowi, który na podstawie wypowiedzi tworzy opracowanie w formie tekstu. Tak przygotowaną treść możesz następnie wykorzystać w ebooku, prezentacji lub folderze. Warto tutaj wspomnieć, że transkrypcja nagrań wykorzystywana jest również do tworzenia napisów do filmów. 

Na czym polega transkrypcja? Czym dokładnie zajmuje się transkrybent?

Według najprostszego tłumaczenia, transkrypcja nagrania polega na przekształceniu słowa mówionego w słowo pisane. Z usług transkrypcji możesz skorzystać dzięki profesjonalnemu transkrybentowi, który na podstawie wypowiedzi tworzy opracowanie w formie tekstu. Tak przygotowaną treść możesz następnie wykorzystać w ebooku, do tworzenia prezentacji lub folderu firmowego. Warto tutaj wspomnieć, że transkrypcja nagrań wykorzystywana jest również do tworzenia napisów do filmów.

Transkrybent na podstawie wypowiedzianych słów tworzy tekst. Nagranie to może dotyczyć wywiadów, rozprawy sądowej, konferencji naukowej lub szkoleń online. Moim zadaniem, jako transkrybenta jest opracowanie obszernego opisu treści, jeśli tego wymaga nagranie, które będzie pozbawione błędów stylistycznych, językowych i składniowych. Podczas transkrypcji eliminuję również wtrącenia oraz przejęzyczenia, ponieważ mogą one w znaczący sposób wpłynąć na całkowity odbiór treści. Procesy związane z przeprowadzeniem poprawnej transkrypcji muszą przede wszystkim mieć na uwadze główną ideę nagrania, która nie może zostać zmieniona. 

Rodzaje transkrypcji nagrań

Profesjonalny transkrybent przygotowuje treści pozbawione błędów składniowych, tak by całość była łatwo przyswajalna dla odbiorcy. Jego zadaniem jest opracowanie tekstu, który będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje, przy jednoczesnym zachowaniu głównej myśli osoby mówiącej.

Ze względu na specyfikę prowadzonych działań w ramach transkrypcji, podzielić możemy ją na dwie kategorie. W zależności od Twoich potrzeb, możesz zdecydować się na transkrypcję:

  • pełną,
  • standardową.

Transkrypcja pełna – to rodzaj transkrypcji, w której nagranie przepisywane jest słowo w słowo. Oznacza to, że zawiera ona wszystkie zakłócenia spowodowane problemami technicznymi, wtrącenia, a także zająknięcia, czy przejęzyczenia.

Transkrypcja standardowa – inaczej nazywana transkrypcją edytowaną lub wygładzoną. Treści powstałe w wyniku odsłuchania nagrania i przeniesieniu słowa mówionego na papier, są wyczyszczone ze zbędnych zakłóceń oraz wtrąceń. Transkrypcja standardowa to przygotowanie tekstu, który dobrze się czyta. Co istotne, tego typu tekst zawiera również formatowanie pod względem błędów językowych. 

Transkrypcja nagrań, czyli krótko o jej największych zaletach

Transkrypcja nagrań pozwala na umieszczenie w tekście tak zwanych stempli czasowych. Ułatwiają one nawigację treści nagrania, przez co odbiorcy mogą zapoznać się jedynie z interesującymi ich treściami. Oprócz tego, transkrypcja umożliwia również wydrukowanie danego tekstu i jego przechowywanie, a także wykorzystanie tychże treści w innych celach – reklamowych, promujących daną markę, czy w formie artykułów sponsorowanych.

To w jaki sposób wykorzystasz transkrypcję dla swoich nagrań, zależy tylko od Ciebie. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko dotrzesz do szerszego grona odbiorców, ale również dopasujesz treści do ich indywidualnych potrzeb. 

Artykuł powstał przy współpracy z specjalistką od transkrypcji, redakcji i korekty – https://martakafar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.